Instagram usuwa kwadratowe zdjęcia ze strony głównej na złość użytkownikom

Reklama

pt., 05/27/2022 - 00:02 -- MagdalenaL

Aplikacja do przesyłania zdjęć i filmów żegna się z przeszłością. Charakterystyczne kwadratowe zdjęcia ustępują miejsca zdjęciom w pionowym formacie 6:19, ku niezadowoleniu wielu użytkowników, którzy już otrzymali nowy interfejs.

Twój kanał na Instagramie może nadal wyglądać tak, jak jesteś do tego przyzwyczajony, ale w każdej chwili może się to zmienić. W majowej aktualizacji aplikacji Instagram wprowadza zmiany w interfejsie. Od tej pory wszystkie posty będą wyświetlane w formacie 6:19, w pionie. Dotyczy to rolek, filmów i zdjęć. W ten sposób aplikacja, która od czasu swojej premiery w 2010 roku słynie z kwadratowych zdjęć i filtrów fotograficznych, wchodzi w nową fazę.

Według szefa Instagrama Adama Mosseri jest to test, a jego celem jest zaoferowanie użytkownikom bardziej „wciągających doświadczeń" na smartfonach.

Instagram już od 2015 roku umożliwiał robienie zdjęć krajobrazowych i portretowych. Wydaje się, że ta nowa zmiana ma na celu przede wszystkim zaoferowanie filmikom i rolkom w aplikacji szerszego pola do popisu. Instagram ostro rywalizuje o użytkowników i czas oglądania z TikTokiem. Strona główna tej drugiej aplikacji, najszybciej rozwijającej się aplikacji mediów społecznościowych, jest znana właśnie z pełnoekranowych (a więc pionowych) filmów.

Paski i skrócone napisy

W ostatnich dniach Instagram zaczął wdrażać nowy interfejs. W rezultacie, jak widać na górze tego artykułu, nad i pod wszystkimi kwadratowymi zdjęciami widoczny jest pasek, w którym prześwituje paleta kolorów zdjęcia.

Skrócono także podpisy zdjęć i filmów do jednego wiersza. Jeśli jest więcej tekstu, automatycznie pojawia się przycisk „więcej". Nadal wyświetlana jest liczba polubień zdjęcia lub filmu, a także liczba komentarzy, ale mają one zajmować mniej miejsca na stronie głównej. Ponadto przycisk głośności dla filmów i rolek został przeniesiony na górę.

Bardzo krytyczne reakcje

Pierwsze reakcje w innych mediach społecznościowych na zmiany na Instagramie są bardzo krytyczne. „Więc teraz są w zasadzie dwa TikToki" – odpowiada jeden z twitterowiczów. Inny: „Okropne, przywróćcie to tak, jak było!".

Autor: 
tłum. Hanna Bereźnicka

Reklama