NHS nalega, aby szpitale skorzystały z emerytowanego personelu w celu nadrobienia zaległości

Reklama

wt., 06/07/2022 - 09:33 -- MagdalenaL

Szefowie angielskiego NHS naciskają na szpitale, aby te oferowały kadrom więcej nadgodzin i przekonywały emerytowanych pracowników do powrotu, aby pomogli uporać się z listami oczekujących pacjentów. 

Angielski NHS (National Health Service) w liście wyjaśnia, że uporanie się z listami oczekujących pacjentów, które znacząco urosły podczas pandemii będzie wymagało „zdecydowanych działań”. Wiele szpitali już zaczęło podejmować innowacyjne rozwiązania.  

Na liście oczekujących na zabiegi takie jak operacja kolana czy biodra znajduje się ponad sześć milionów pacjentów. 

„Największa siła” 

Stella Vig, państwowa dyrektor angielskiego NHS ds. klinicznych w zakresie leczenia planowego, powiedziała, że w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy kadra NHS zmniejszyła o połowę liczbę pacjentów czekających ponad dwa lata.  

„Przed nami wciąż daleka droga”, przyznała. „Nasza kadra jest naszą największą siłą w walce z zaległościami spowodowanymi koronawirusem. […] Musimy dalej wspierać naszych kolegów z pracy, wydobywać z nich umiejętności jako kolektyw i czerpać z ich pomysłów, aby poprawić jakość opieki nad pacjentami”. 

Dodatkowe zmiany 

Według General Medical Council (organizacji rejestrującej wszystkich lekarzy na terenie UK) we wrześniu br. 21 tys. lekarzy odchodzi na emeryturę. 

NHS zamierza namówić część z nich do powrotu na niepełny etat, oferując im takie możliwości jak: 

  • doszkalanie studentów 

  • prowadzenie wirtualnych konsultacji 

  • pomoc przy pooperacyjnych wizytach kontrolnych 

Pozostałe rekomendacje od angielskiego NHS to: 

  • zniesienie limitu godzin dla prowadzenia konsultacji lekarskich (w niektórych zakładach leczniczych doświadczonych lekarzy obowiązują limity do 40 godzin tygodniowo), aby umożliwić dodatkowe zmiany, jeśli jest to bezpieczne 

  • zapewnienie możliwości pracy w zastępstwie w zaufanych zakładach medycznych dla kadr 

  • większe wykorzystanie usług rezerwistów NHS — zwykłych obywateli, którzy zgłosili gotowość do pracy dla NHS przez co najmniej 30 dni w roku — do pomocy przy zarządzaniu oddziałami, karmieniu pacjentów i przeprowadzaniu programu szczepień przeciw Covid-19. 

  • eksperymentowanie z przeprowadzaniem prostych zabiegów, takich jak operacja zaćmy, poza salą operacyjną, w innych częściach szpitala. 

Autor: 
Nick Triggle /Autor tłumaczenia: Filip Zagawa

Reklama