Czy dinozaury były ciepłokrwiste czy zimnokrwiste?

Reklama

sob., 06/11/2022 - 12:34 -- MagdalenaL

Jeśli ludzkie postacie w grze Jurassic World Dominion mają jakąkolwiek nadzieję na przetrwanie w świecie opanowanym przez dinozaury, będą musiały dobrze zrozumieć, jak te dinozaury żyją i jak oddziałują na środowisko. Wiedza o tym, czy stojący przed tobą dinozaur jest powolny i ociężały, chętnie pomijający posiłek od czasu do czasu, czy też szybki i nienasycony, może zadecydować o życiu lub śmierci.

Oczywiście, jeśli żyjesz w świecie, w którym żyją dinozaury, może to być tylko kwestia kilku obserwacji. Jednak dla tych z nas, którzy żyją w realnym świecie, zrozumienie metabolizmu dinozaurów przez długi czas pozostawało pytaniem bez odpowiedzi, a kwestia ta wiąże się z naszym zmieniającym się rozumieniem tego, jakimi zwierzętami były dinozaury. Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Yale być może ostatecznie rozwiązały zagadkę metabolizmu, analizując wyjątkowe właściwości kości dinozaurów. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

Pierwszym opisanym dinozaurem był Megalosaurus, dwunożne drapieżne zwierzę z okresu środkowej jury. Już sama nazwa Megalosaura daje nam wskazówkę, jak wyobrażaliśmy sobie tego i inne dinozaury. Jest to dwuczęściowa konstrukcja, w której „mega” oznacza wielki, a „sauros” - jaszczur. W rzeczywistości przyrostek „sauros” stanowi drugą część nazwy bardzo wielu dinozaurów. Dzieje się tak dlatego, że kiedy odkryto je po raz pierwszy, uważano, że były gigantycznymi starożytnymi gadami. Pogląd ten utrzymywał się przez większość historii paleontologii.

Niedawno dowiedzieliśmy się, że wiele dinozaurów było bliżej spokrewnionych ze współczesnymi ptakami, zarówno pod względem anatomicznym, jak i morfologicznym. Wiemy już, że współczesne ptaki to tak naprawdę żyjące dinozaury. Jeśli ktoś ma wątpliwości, wystarczy spojrzeć na kazuwa. W ten sposób dinozaury znalazły się niepewnie między gadami a ptakami, zwierzętami zimnokrwistymi a ciepłokrwistymi.

Wiedza o tym, gdzie plasują się na spektrum metabolicznym, może pomóc paleontologom – i wszystkim przyszłym ludziom zmuszonym do życia obok dinozaurów – odpowiedzieć na pytania o to, jak bardzo były aktywne i jaki tryb życia prowadziły.

Tempo metabolizmu poszczególnych gatunków dinozaurów było do tej pory trudnym orzechem do zgryzienia. Mając do dyspozycji jedynie ich kości, trudno było określić, ile jadły, jak często oddychały i jak szybko przekształcały tlen w energię. Nowe badania ujawniają, że większość dinozaurów była ciepłokrwista, mimo że uważano je za niezdarne prehistoryczne jaszczurki.

Naukowcy byli w stanie określić tempo metabolizmu dinozaurów, analizując produkty odpadowe pozostawione w ich kościach. Gdy zwierzęta oddychają, w wyniku reakcji z białkami, cukrami i lipidami powstają odpady molekularne, które są niezwykle stabilne i zachowują się podczas skamieniałości. Szukając tych znaczników, naukowcy byli w stanie ustalić, jak często wymarłe zwierzęta oddychały w ciągu ostatniej godziny swojego życia.

Przyjrzeli się kościom udowym 55 grup zwierząt wymarłych i żyjących, aby porównać metabolizm dinozaurów, pterozaurów i plezjozaurów z metabolizmem ssaków, ptaków i gadów. Porównując je z żyjącymi zwierzętami, badacze odkryli, że zauropody (dinozaury z długą szyją, takie jak brachiozaur) i teropody (dwunożne drapieżniki, takie jak T-rex) były nie tylko ciepłokrwiste, ale wiele z nich miało stosunkowo wysoką przemianę materii, dorównującą współczesnym ptakom. Tymczasem wiele z przysadzistych czworonogów, takich jak stegozaury i triceratopsy, miało metabolizm niższy, porównywalny ze współczesnymi gadami.

Wiemy, że zwierzęta o wyższym tempie metabolizmu są w stanie utrzymać temperaturę ciała, ale muszą też spożywać więcej pokarmu, aby utrzymać poziom energii. Wolniejszy metabolizm wymaga mniejszej ilości paliwa, ale utrzymanie temperatury ciała zależy również od środowiska. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy odkryli, że większość dinozaurów była zmiennocieplna, co po raz kolejny zmieniło popularny wizerunek tych zwierząt, oddalając je od wielkich jaszczurek, za które kiedyś je uważaliśmy.

To zła wiadomość dla ludzi z filmu Jurassic World Dominion. Biorąc wszystko pod uwagę, każdy dinozaur, którego mogą spotkać, będzie prawdopodobnie szybki i głodny.


 

Autor: 
Autor: Cassidy Ward Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Reklama