Kobieta otrzymuje nowe ucho wydrukowane w 3D z własnych komórek

Reklama

pon., 06/13/2022 - 00:07 -- MagdalenaL

Ucho Alexy przed przeszczepem (po lewej) i 30 dni po zabiegu (po prawej). Zdjęcie: Instytut Microtia-Congenital Ear Institute i 3DBio Therapeutics

20-letnia kobieta stała się pierwszą osobą, która przeszła udany przeszczep ucha z wykorzystaniem technologii druku 3D. Lekarz usunął pół grama chrząstki z pozostałości ucha pacjentki i wysłał ją do laboratorium wraz ze skanem 3D jej zdrowego ucha, który następnie został jej wszczepiony pod skórę.

 

Pacjentka, znana tylko jako Alexa z Meksyku, urodziła się z mikrotią, która jest rzadką wadą wrodzoną powodującą, że zewnętrzna część ucha jest mała i zniekształcona, co może również wpływać na słuch.

Dr Arturo Bonilla, chirurg dziecięcy zajmujący się rekonstrukcją uszu w San Antonio, przeprowadził operację wszczepienia jej implantu, pobierając pół grama chrząstki z resztek ucha z mikrotią, a następnie wysyłając ją do firmy 3DBio Therapeutics w Long Island City (Queens) wraz ze skanem 3D jej zdrowego ucha.

 

W ośrodku chondrocyty Alexy, czyli komórki odpowiedzialne za tworzenie chrząstki, zostały wyizolowane z próbki tkanki i wyhodowane w opatentowanej zawiesinie substancji odżywczych, co zmieniło je w miliardy komórek.

Następnie za pomocą strzykawki wprowadzono je do specjalistycznej biodrukarki 3D, która stworzyła niewielki, podłużny kształt będący lustrzaną repliką zdrowego ucha pacjentki.

Cały proces drukowania trwał mniej niż 10 minut.

Wydrukowany kształt ucha został następnie odesłany w chłodni do dr Bonilli, który wszczepił go pod skórę Alexy, tuż nad linią jej żuchwy.

Po zaciśnięciu się skóry wokół implantu uformował się kształt ucha.

Alexa powiedziała, że gdy stała się nastolatką zaczęła być bardziej skrępowana swoim wyglądem i próbowała zakryć ucho, nosząc długie i rozpuszczone włosy.

 

Przeszczep sprawił jednak, że mogła zacząć nosić włosy spięte w kucyk lub kok.

20-latka powiedziała: „Kiedy jest się nastolatkiem, trochę bardziej dba się o swój wygląd. Niektórzy ludzie mówili rzeczy, które nie były przemyślane, i zaczęło mi to przeszkadzać.”

„Myślę, że moja samoocena wzrośnie”. Dr Bonilla stwierdził: „To jest tak ekscytujące, że czasami muszę panować nad emocjami”.

„Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zrewolucjonizuje to sposób, w jaki się to wykonuje”.

 

 

Autor: 
Rachel Russell / Tłumaczenie: Barbara Błażkiewicz

Reklama