Pożegnanie z małpią ospą: WHO zmienia nazwę choroby

Reklama

wt., 06/28/2022 - 10:52 -- MagdalenaL

Chociaż ospa małpia jest z nami już od kilku tygodni, jest to choroba, która została odkryta w 1950 roku u małp człekokształtnych, stąd jej nazwa. Następnie, w 1970 roku, wykryto ją u ludzi. 

Teraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczęła działania mające na celu zmianę terminologii i pozbycie się stereotypów związanych z tą chorobą. 

Za ujawnienie tych informacji odpowiada serwis Gizmodo. Wszystko wywodzi się z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Virological przez grupę międzynarodowych naukowców. 

Eksperci stwierdzili w nim, że nazwa jest nieodpowiednia zarówno dla wirusa, jak i dla choroby. 

Według artykułu ospa małpia nie była pierwotnie przenoszona przez małpy, lecz przez gryzonie. 

Trwa proces zmiany nazwy 

Sami autorzy ogłosili, że skontaktowali się z WHO, a Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny tej organizacji, powiedział, że proces zmiany nazewnictwa jest w toku. 

„Małpia ospa nie jest powodem do odwoływania imprez, ale okazją do ich wykorzystania i zwiększenia naszego zaangażowania”, powiedział Hans Kluge, dyrektor WHO-Europe. 

Celem tej inicjatywy jest wyeliminowanie stygmatyzacji, jaka towarzyszy niektórym grupom społecznym z powodu tej choroby. 

W ten sposób WHO chce uniknąć tego, co stało się z wirusem HIV i z samym wirusem COVID-19, którego przenoszenie spowodowało, że niektóre osoby zostały dotknięte chorobą w swoim bliskim otoczeniu i doprowadziło do pewnej stygmatyzacji. 

 

Posiedzenie nadzwyczajne 

Tymczasem w Hiszpanii odnotowano już ponad 600 przypadków ospy małpiej. 

WHO ma się spotkać w najbliższy czwartek, 23 czerwca, na posiedzeniu Komitetu Nadzwyczajnego, aby umożliwić dokładną ocenę nasilenia choroby i jej rozwoju w ostatnim czasie. 

Autor: 
Marca /Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Reklama