Alexa firmy Amazon wkrótce będzie mogła czytać historie głosem bliskiej osoby – nawet jeśli ona nie żyje

Reklama

czw., 06/30/2022 - 13:24 -- MagdalenaL

Amazon twierdzi, że chce „sprawić, by wspomnienia były trwałe” – ale technologia ta wkracza na kontrowersyjny teren, na którym może dojść do nadużyć. 

Już wkrótce będzie można zdecydować się na to, aby zmarła ukochana osoba opowiadała nam historie, odtwarzała muzykę lub po prostu włączała światło – wszystko to za pomocą urządzenia Alexa. 

Amazon twierdzi, że chce „sprawić, by wspomnienia były trwałe” i opracowuje system, który pozwoli asystentowi naśladować dowolny głos po wysłuchaniu mniej niż minuty nagrania. 

Tak więc Alexa może wkrótce być w stanie naśladować zmarłą babcię, dawno niewidzianego przyjaciela lub prawdopodobnie, kogoś z telewizora. 

Celem jest „sprawienie, by wspomnienia były trwałe” po tym, jak „tak wielu z nas straciło kogoś, kogo kochamy” podczas pandemii – powiedział Rohid Prasad, starszy wiceprezes firmy Amazon. 

Wiadomość ta jest następstwem dyskusji na temat chatbota Google, który według jednego z inżynierów był zdolny do wyrażania myśli i uczuć. 

W środę, na konferencji w Las Vegas, segment video przedstawiał dziecko, które zapytało: „Alexa, czy babcia może skończyć czytać mi Czarnoksiężnika z Krainy Oz?”. 

Chwilę później Alexa potwierdziła polecenie i zmieniła głos. 

Mówiła kojąco, mniej robotycznie, pozornie brzmiąc jak babcia tej osoby w prawdziwym życiu. 

Jednakże praca Amazona wkracza w obszar technologii, który został poddany badaniu pod kątem potencjalnych korzyści i nadużyć. 

Microsoft Corp. ograniczył ostatnio zakres firm, które mogą używać jego oprogramowania do naśladowania głosów. 

Celem jest pomoc osobom z zaburzeniami mowy lub innymi problemami, ale niektórzy obawiają się, że może być to również wykorzystywanie do propagowania politycznych fałszywek. 

Pan Prasad powiedział, że celem Amazona w przypadku Alexy jest „inteligencja uogólniona”, czyli zdolność do adaptacji do środowiska użytkownika i uczenia się nowych pojęć przy niewielkim wkładzie z zewnątrz. 

Powiedział, że tego celu „nie należy mylić z wszechwiedzącą, wszechzdolną, super sztuczną inteligencją ogólną” lub AGI, do której dążą jednostka DeepMind firmy Alphabet i OpenAl, której współzałożycielem jest Elon Musk. 

Autor: 
Sky News /Tłumaczenie: Karolina Bejma
Dział: 

Reklama