
Brazylia i Hiszpania zgłosiły pierwsze zgony, spowodowane małpią ospą.
W Brazylii 41-letni mężczyzna stał się pierwszą śmiertelną ofiarą wirusa poza Afryką. Wkrótce potem Hiszpania, pierwsza w Europie, ogłosiła dwa zgony.
W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła epidemię małpiej ospy jako globalny stan zagrożenia zdrowia.
Jednakże infekcje są zazwyczaj łagodne, a ryzyko dla ogólnej populacji jest niewielkie.
W piątek brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że ofiara cierpiała na chłoniaka i miała osłabiony układ odpornościowy, a „choroby współistniejące pogorszyły jego stan”.
Brazylia do tej pory zgłosiła 1066 potwierdzonych przypadków i 513 podejrzanych przypadków wirusa. Dane z brazylijskiego ministerstwa zdrowia wskazują, że ponad 98% potwierdzonych przypadków dotyczy mężczyzn uprawiających seks
z mężczyznami.
Niedługo potem hiszpańskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszą w Europie śmierć z powodu wirusa – pacjenta cierpiącego na zapalenie mózgu.
Druga śmierć związana z małpią ospą została potwierdzona w sobotę przez władze Hiszpanii.
Ministerstwo zdrowia podało, że z 3750 pacjentów z małpią ospą, według dostępnych informacji, 120 lub 3,2% było hospitalizowanych.
Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom na całym świecie jest 21 148 przypadków.
Wirus małpiej ospy należy do tej samej rodziny wirusów, co ospa prawdziwa, chociaż jest znacznie mniej dotkliwy, a eksperci twierdzą, że ryzyko zakażenia jest niskie.
Występuje głównie w odległych częściach krajów środkowej i zachodniej Afryki,
w pobliżu tropikalnych lasów deszczowych.
Urzędnicy służby zdrowia zalecają, aby osoby o najwyższym ryzyku narażenia na wirusa – w tym niektórzy homoseksualiści i biseksualiści, a także niektórzy pracownicy służby zdrowia – otrzymać szczepionkę.
W zeszłym tygodniu dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że ogłoszenie wybuchu epidemii jako globalnego zagrożenia zdrowia pomoże przyspieszyć rozwój szczepionek i wdrożenie środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa.
Dr Tedros powiedział, że ryzyko małpiej ospy jest umiarkowane na całym świecie, ale wysokie w Europie.
Dodał jednak, że „jest to epidemia, którą można powstrzymać za pomocą odpowiednich strategii we właściwych grupach”. WHO wydaje zalecenia, które, jak ma nadzieję, zachęcą kraje do podjęcia działań w celu powstrzymania transmisji wirusa i ochrony osób najbardziej zagrożonych.