Reklama

Jak podał do wiadomości waszyngtoński Carnegie Institution for Science, Saturn przestał być planetą z największą ilością naturalnych satelitów.
Około 3,5 mln lat temu ze środka naszej galaktyki wyrzucony został ogromny strumień energii. Uwolnione zostało promieniowanie radioaktywne w postaci dwóch stożków naładowanych energią o takiej mocy, że dało się to odczuć w odległości 200.000 lat
Po raz pierwszy, przy pomocy specjalnego teleskopu NASA przeznaczonego do `połowu` planet, naukowcy mogli zobaczyć, jak olbrzymia czarna dziura pożera gwiazdę. Było to od początku do końca absolutnie wyjątkowe i chaotyczne zdarzenie kosmiczne.
Dokładnie o północy pole magnetyczne Marsa zaczyna pulsować w dziwny sposób, a przyczyna tego zjawiska jest nieznana.
NASA weszła w posiadanie nieprawdopodobnej maszyny, którą planuje wysłać do zbadania powierzchni Tytana (księżyca Saturna). Znany jako „Dragonfly”, bezzałogowy statek powietrzny wielkości samochodu jest zupełnie autonomicznym kwadrokopterem z dwoma
Naukowcy odkryli kometę, która prawdopodobnie przybywa spoza Układu Słonecznego i jest rodzajem „międzygwiezdnego gościa”.
Po raz pierwszy udało się znaleźć wodę w atmosferze egzoplanety podobnej do Ziemi. K2-18b, bo o niej mowa, jest 8 razy większa od Ziemi, wokół swojej gwiazdy krąży w „strefie nadającej się do zamieszkania" tzn. ani zbyt blisko, ani zbyt daleko.
Tego lata nie wystąpił ani jeden rozbłysk na Słońcu, poinformowało w środę laboratorium astronomii rentgenowskiej Słońca Instytutu Fizyki Rosyjskiej Akademii Nauk (FIAN)
Podobno więcej wiemy o kosmosie, niż dnie ziemskich oceanów, ale nie oznacza to wcale, że umiemy odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące Układu Słonecznego. Istnieje kilka kwestii, co do których naukowcy nie mają zgodnej odpowiedzi.
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, ziemskie pole magnetycznie odwraca się co kilkaset tysięcy lat. Ziemia w całej swojej historii wielokrotnie doświadczyła przebiegunowania, a badania w tym zakresie trwają zbyt krótko,

Strony

Reklama